Publikacje

Globalna Gra to nie tylko artykuły na stronie internetowej, komentarze i nagrania, ale także publikacje popularno-naukowe wydawane w formie ebooka lub drukowanej wersji papierowej.

Polityka bezpieczeństwa państw bałtyckich

Rodzaj utworu: publicystyka, opracowanie analityczne
Gatunek: literatura faktu, analiza
Liczba znaków: ok. 75 000
Data wydania: listopad 2020

Oryginalny tekst okładkowy:

„Państwa bałtyckie stanowią ważny element europejskiej architektury bezpieczeństwa. To one odgradzają Federację Rosyjską od jej królewieckiej eksklawy, pomagają mitygować działalność Floty Bałtyckiej, a razem z Finlandią i Szwecją zamykają morskie wyjście z Zatoki Fińskiej. Z punktu widzenia Moskwy ich terytorium mogłoby stanowić znakomitą pozycję wyjściową do ataku sił NATO na drugie najważniejsze miasto kraju – Petersburg. Brak kontroli nad tym kawałkiem bałtyckiego wybrzeża oraz hipotetyczna możliwość odwetu uniemożliwiają Rosjanom ogólnie pojętą ekspansję nie tylko w kierunku Morza Bałtyckiego, ale także prowadzenie bardziej agresywnych działań względem np. Białorusi, Finlandii czy, przede wszystkim, Polski. Gra o bezpieczeństwo tego terytorium nie toczy się tylko w sferze czysto wojskowej, ale zgodnie z prawidłami wojny nowego typu także w walce służb specjalnych, wpływu informacyjnego, cybernetyki, presji gospodarczej, dyplomatycznej, polityki surowcowej i zarządzania nastrojami społecznymi. Stąd łatwo wyprowadzić wniosek, że sprawowanie kontroli nad danym rejonem geograficznym może, ale nie musi być tożsame z jego fizyczną okupacją, a liczba potencjalnych zagrożeń dla stabilności państwa jest dziś większa niż to miało miejsce w przeszłości.

W jaki sposób Litwa, Łotwa i Estonia radzą sobie z powyższymi wyzwaniami? Jakie działania podejmują, by wzmocnić swój potencjał wojskowy? Jak prowadzona jest ich polityka zagraniczna i jakich szans upatrują w rozbudowie swych powiązań gospodarczych w regionie? Na wszystkie te pytania stara się odpowiedzieć niniejsza publikacja.”

Publikacja dostępne jest w autorskim sklepie internetowym tutaj:

https://dab-mirowski.pl


Globalna Gra 

Rodzaj utworu: publicystyka, opracowanie analityczne
Gatunek: literatura faktu, analiza
Liczba znaków: ok. 260 000
Data wydania: marzec 2017

Oryginalny tekst okładkowy:

„Niewiele jest na naszym rynku publikacji, które wychodząc na przeciw oczekiwaniom Czytelników, opisywałyby naszą aktualną rzeczywistość geopolityczną w sposób przystępny i zrozumiały. Tak by nawet osoba sporadycznie interesująca się tematyką polityki międzynarodowej i zagrożenia terrorystycznego mogła bez większego wysiłku wyrobić sobie zdanie, a uzbrojona w nową wiedzę krytycznie podejść do otrzymywanych z mediów informacji.

„Globalna gra” to efekt wielu miesięcy pracy autora. Publikacja ta wymagała głębokiej analizy wszelkich dostępnych źródeł; doniesień medialnych, informacji płynących z mediów społecznościowych, opracowań eksperckich oraz danych dostarczonych przez oficjalne źródła rządowe lub wspólnotowe (np. statystyki). Oparta jest na zweryfikowanych faktach i tylko na ich podstawie autor wysnuwa logiczne wnioski. Pozbawiona demagogii i taniej sensacji, wybija się ponad dyletanckie informacje serwowane przez niekompetentnych dziennikarzy. Jednocześnie czerpiąc garściami z wiedzy znakomitych polskich ekspertów, przekazuje ją w zrozumiałej dla laików formie.

Wszystko po to, by dostarczyć Czytelnikowi pełen, wyczerpujący obraz zachodzących na świecie przemian, które mają bezpośredni wpływ na życie każdego (każdej) z nas.

Czy rządzona przez radykałów Unia Europejska ulegnie rozpadowi? Czy Bliski Wschód nigdy nie zazna spokoju? Czy prezydent Donald J. Trump doprowadzi Stany Zjednoczone do upadku? Czy Polska jest zagrożona terroryzmem? Na wszystkie te pytania oraz wiele więcej odpowiada „Globalna gra”.

Lektura absolutnie obowiązkowa!”

Ebook dostępny jest w autorskim sklepie internetowym:

https://dab-mirowski.pl

Przykładowe recenzje:

Grzegorz Lindenberg, EuroIslam.pl (06.05.2017)

Niebezpieczna globalna gra

Wojciech Jóźwiak, Taraka.pl (21.05.2017)

Dąb-Mirowskiego o burzliwych latach 2013-2017

Lubimyczytać.pl, średnia ocen: 7.13/10, wybrany fragment jednej z ocen (aut: trivvz)

„bardzo ciekawa książka z zakresu geopolityki, którą polecam każdemu kto chciałby zacząć spoglądać na otaczający świat jak na pole szachownicy i skubnąć trochę wiedzy o rozłożeniu figur. Myślę, że będzie to idealna pozycja do rozpoczęcia swojej przygody z geopolityką, bo po lekturze z chęcią sięgniemy po kolejne tytuły – z całą pewnością będzie tak w moim przypadku.”

Goodreads, średnia ocen: 4.33/5


Jeszcze czytasz? 😉 To świetnie! Poniżej znajdziesz bezpłatny odnośnik do pełnej oryginalnej „Globalnej Gry” w wersji strony WWW.