Vlog: Atak na Rosję. Zgoda USA.

Opublikowane przez Filip Dąb-Mirowski w dniu

Biały Dom wyraził formalną zgodę na użycie amerykańskiego uzbrojenia do ataku na centra dowodzenia, składy, artylerię i koncentrację wojsk rosyjskich na terytorium Federacji Rosyjskiej, w obwodzie biełgorodzkim.

Ukraińcy mogą też używać np. baterii Patriot do zestrzeliwania pocisków rakietowych i samolotów, znajdujących się w rosyjskiej przestrzeni powietrznej, jeśli atakują one terytorium Ukrainy.

Zgoda nie dotyczy użycia pocisków ATACMS do ataków głęboko na rosyjskich tyłach, ani na inne cele, w tym szczególnie obiekty cywilne.

Zmiana polityki Białego Domu następuje po trzech tygodniach od rozpoczęcia rosyjskiego ataku na kierunku Charkowa, a co więcej, po tym jak kilkanaście innych państw oficjalnie zadeklarowało brak restrykcji w użyciu dostarczonej przez nie broni.

Aktualnie, Rosjanie koncentrują dodatkowe siły do wzmocnienia już prowadzonej operacji, oraz na kierunku leżącego dalej na zachód miasta Sumy. Prawdopodobnie zamierzają utworzyć kolejny front, po tym jak ugrzęźli w północnej części miasteczka Wołczańsk i pod wsią Łypci.

Krótko po komunikacie Waszyngtonu, podobny komunikat wydał niemiecki rząd federalny. Dotychczas Berlin unikał jasnej deklaracji.

Pojawiła się też wypowiedź naszego ministra Sikorskiego, który poinformował partnerów z NATO, że Warszawa przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy – już 45 z kolei. Łączną wartość tej pomocy oszacował na 4 mld euro. Dla przypomnienia, w listopadzie ubiegłego roku pisałem o niej dość dokładnie i wtedy było to ~3 mld euro wg. doniesień.

Wszystkie te informacje spłynęły do nas po całkiem dobry dla Ukrainy tygodniu, w którym przekazanie m.in. dwóch samolotów typu AWACS zadeklarowała Szwecja, 30 samolotów F-16 Belgia, a Hiszpania dorzuciła jeszcze 19 czołgów Leopard 2A4.

O tym wszystkim opowiadam w najnowszym raporcie na gorąco:


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *