Raport: Styczeń 2022

Opublikowane przez Filip Dąb-Mirowski w dniu

Zapraszam do krótkiego podsumowania wydarzeń miesiąca, które przedstawię w iście telegraficznym skrócie. Oto one.


Pierwszego dnia miesiąca Polska objęła przewodnictwo w OBWE.


Tego samego dnia w życie weszła największa na świecie umowa o wolnym handlu czyli RCEP likwidując cła na 92% produktów będących w obrocie pomiędzy sygnatariuszami.


Przełomowy, kosztujący krocie James Webb Space Telescope zostaje z sukcesem wystrzelony w kosmos i zajmuje pozycję w stałym punkcie L2, w którym następuje zrównoważenie sił grawitacji i bezwładności oddziałujących na teleskop.


Rozwija się kryzys na chińskim rynku nieruchomości. Coraz więcej deweloperów ma problemy z płynnością, wartość ich akcji sukcesywnie spada.


Huti zajmują frachtowiec Zjednoczonych Emiratów Arabskich pełen sprzętu wojskowego.

Źródło: rzecznik prasowy Houthi

Początek i koniec gwałtownych protestów w Kazachstanie. Pada wiele ofiar, a także dochodzi do odsunięcia rodziny Nazarbajewów od władzy i interwencji sił OUBZ w kraju (6-19 stycznia), większość stanowi komponent rosyjski. Więcej o tym w „Kazachska niespodzianka”.


Wydarzenia te wyraźnie wybijają z rytmu Federację Rosyjską, której władze stale eskalują kryzys wokół Ukrainy. W ciągu miesiąca liczba zgromadzonych wokół jej granic sił rosyjskich ulega niemalże podwojeniu (z ok. 45 do 80 BGT). Ostatecznie wszystkie strony, po licznych rozmowach, pozostają przy swoim. Rosja nie odpuszcza, a Zachód twardo przyjmuje wyzwanie. Więcej o tym niezaprzeczalnym temacie #1 miesiąca w „Rozmowy Zachód-Rosja”, „Czekając na Putina” oraz odcinku #50 podcastu.

Źródło: Transmisja białoruskiego MON

Powtarzające się ataki rakietowe na siły USA w Iraku. Głównie Green Village i bazy Camp Victory oraz lotnisko al-Assad.


Korea Północna po wielu miesiącach przerwy wznawia seryjne próby odpalenia pocisków balistycznych.


Chińska Republika Ludowa wywiera dużą presję dyplomatyczno-gospodarczą na Litwę za podniesienie rangi relacji tego kraju z Tajwanem. W efekcie doprowadza do wystąpienia Unii Europejskiej w jej obronie. Tajwan oferuje Litwie 1 mld USD linii kredytowej oraz 200 mln USD w inwestycjach.


Rosja wygryzła Francję z obecności wojskowej w Mali. Władze w Timbuktu oficjalnie witają pierwszych przybyłych tzw. wagnerowców mających walczyć z islamskim terroryzmem trapiącym kraj. Rozlokowują się w bazie należącej uprzednio do wojsk francuskich.


Kolejne krótkotrwałe starcia na pograniczu Armenii i Azerbejdżanu. W użyciu artyleria i drony, kilkoro zabitych i rannych (11 stycznia).


USA wykonują ukłon w stronę Turcji, wycofując poparcie dla rurociągu EastMed mającego czerpać gaz ze spornego rejonu Morza Lewantyńskiego.


Po latach opóźnień Ukraina w końcu umieszcza na orbicie swojego satelitę obserwacyjnego Sicz-20-30. Dokonuje tego za pomocą rakiety firmy SpaceX, która zabiera wiele podobnych urządzeń innych firm. Niestety okazuje się, że te inne satelity opuszczając ładownię uniemożliwiają Siczy zajęcie odpowiedniej pozycji i naładowanie baterii, przez co cały proces uruchomienia go zostaje poważnie opóźniony.


Wybucha podwodny wulkan Hunga Tonga w pobliżu wysp Tonga na Pacyfiku, doprowadzając do lokalnego kryzysu humanitarnego. Fala uderzeniowa zostaje odnotowana nawet w Polsce, a eksplozja jest doskonale widoczna z kosmosu.

Źródło: NASA

Jemeńscy Huti zaczynają ostrzał Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W Abu Zabi płoną trzy cysterny, uszkodzone zostaje lotnisko. Po pewnym czasie w obronę kraju włączają się amerykańskie baterie Patriot. Rakiety i drony spadają też na Arabię Saudyjską, m.in. trafiają w dzielnicę przemysłową miasta Jazan.


Eksplozja uszkadza rurociąg Turcja-Irak pompujący dziennie 110 tys. baryłek ropy.


Pierwsze w tym roku tak duże naruszenie tajwańskiej strefy identyfikacji (ADIZ) przez łącznie 39 chińskich samolotów.


Siły Kalifatu dokonują zaskakującego uderzenia na więzienie Sina w Hasace, w kontrolowanej przez Kurdów północno-wschodniej części Syrii. W wyniku ataku wielu więźniów, islamskich terrorystów, ucieka i zostaje dozbrojonych. Walki między SDF a Kalifatem trwają wiele dni, biorą w nich udział amerykańskie helikoptery i samoloty.


Fala omikrona przetacza się przez świat. Rekordowe zakażenia na zachodzie Europy nie doprowadzają do przeciążenia szpitali. Po przejściu fali, ze względu na mniejszą zjadliwość szczepu oraz z uwagi na duży poziom zaszczepienia społecznego (ok. 80%) niektóre państwa powoli zaczynają rezygnować z obostrzeń. Inaczej jest w Chinach, które nadal panicznie boją się pandemii. Restrykcyjna polityka doprowadza też do obniżenia prognoz wzrostu PKB z 4.8% do 4.2% (Goldman Sachs).

** KONIEC RAPORTU **


1 komentarz

JSC · 2022-02-04 o 19:03

Zajęcie tego frachtowca pokazuje, że Huti powoli urastają do profesjonalistów, zapewne nie bez pomocy kolegów Soulejmaniego.

W tym kontekście warto wspomnieć o wejściu Saudi Aramco do rafinerii w Gdańsku… https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8332294,saudi-aramco-orlen-aramco-start-wspolpracy-umowa.html Jeśli drony z Jemenu znajdą drogę do saudyjskiego przemysłu naftowego to można się spodziewać, że to dojdzie absurdalnej sytuacji, w której to my będziemy gwarantami bezpieczeństwa paliwowego dla kraju arabskiego, nie bez wpływu na bezpieczeństwo energetycznego Polski.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *