Dziedzictwo Rzeczypospolitej

Opublikowane przez Filip Dąb-Mirowski w dniu

W dniu 7 lipca 2021 roku Litwa, Polska i Ukraina podpisały wspólną deklarację (tekst), w której wprost odwołują się do pierwszej Rzeczypospolitej jako wspólnej wartości. Jednej platformy kulturowo-historycznej, która spaja nasz region, jest jego prawdziwą, na nowo odkrywaną naturą.

09-07-2021


Jest to kolejny etap toczącego się od kilku lat procesu budowy „nowej” tożsamości Europy Środkowo-Wschodniej. Ważny i potrzebny. Do pełnego obrazu brakuje jeszcze Białorusi, a gdzieś na obrzeżach stale krążą Łotwa i Estonia, niemniej koncept 1-ej RP trwale powrócił do publicznego dyskursu. Warto byśmy szli dalej za ciosem, budowali współpracę naukową i wymianę kulturalną. W spójnej formie organizowali wymianę studencką, imprezy kulturalne opowiadające o ważnych w tym kontekście wydarzeniach i miejscach itp.Bardzo mnie to cieszy. Od kilku lat robię co mogę żeby upowszechniać ideę budowy współpracy regionalnej na szkielecie tamtego państwa. Dzielenia się dziedzictwem, zaakceptowania, że mamy wspólnych bohaterów, że tamten naród był czymś wielkim co jednakże już nie istnieje i mylnie postrzegamy go w dzisiejszych kategoriach. Staram się przypominać, że my z niego wszyscy, a Polska nie ma wyłączności na pamięć, nie jest jedynym depozytariuszem tamtego z wielu powodów wyjątkowego tworu.

Obserwowanie kolejnego etapu wchodzenia tej koncepcji w życie jest dla mnie osobistym spełnieniem. O podstawach koncepcji „Husarii Międzymorza” pisałem dla Instytut Nowej Europy w grudniu 2019 roku. Uważam ją za wybitnie istotną nie tylko w wymiarze wewnętrznym, budowania poczucia własnej wartości, ale też jako specyficzna propozycja odróżniająca nas od Wschodu i Zachodu.

Szczególne znaczenie Rzeczypospolita niesie dla Białorusinów. Przez pewien czas, narracja ta była akceptowana przez Mińsk. To uległo zmianie po sierpniowych wyborach prezydenckich. Niemniej, uważam mit RP za podstawę naszej polityki wobec tego kraju, która jeszcze zaprocentuje w przyszłości. Wobec działań Aliksandra Łukaszenki, nie ma innej drogi i wbrew nawoływaniom do pragmatyzmu przez licznych komentatorów, uważam wygraną na płaszczyźnie mentalnej za, w tym przypadku, istotniejszą niż w wymiarze politycznym.

Dlatego w czasie fali krytyki w drugiej połowie 2020 r. broniłem naszej polityki zagranicznej. Poszedłem jednak dalej. Przeprowadziłem mini-akcję komunikacyjną #WolnośćToWy skierowaną bezpośrednio do Białorusinów. Zbudowała relatywnie dobre zasięgi i spotkała się z pozytywnym odbiorem adresatów.

Pomysł wypływał właśnie ze wspólnego dziedzictwa Rzeczypospolitej, miał w pierwotnym zamyśle funkcjonować pod tagiem #RzeczpospolitaToWy. Ostatecznie po licznych konsultacjach, został okrojony żeby nie budować mylnego poczucia „polskiego imperializmu” – nie o to chodziło. Koncepcja powrotu do wartości I RP mogła okazać się mało czytelna, a przez to wykorzystana w rosyjskich operacjach dezinformacyjnych. Ale koncept-arty pozostały.

O geopolitycznym wymiarze koncepcji w polityce B3 pisałem w czysto analitycznej publikacji „Polityka Bezpieczeństwa Państw Bałtyckich” wydanej drukiem w listopadzie 2020 roku, w rozdziale „Polska tarcza” (fragment poniżej).

Wreszcie, uważam że elementy polityki konceptu CEE na szkielecie 1-ej RP wchodzą w zakres polskiej racji stanu i mają przełożenie na wyzwania naszej polityki krajowej, szczególnie gospodarczej, o czym pisałem ostatnio w „Kompromisie warszawskim”.

Kończąc, moim zdaniem posiadanie tak unikalnego spoiwa jest znakomitym fundamentem do zachowania własnej tożsamości państw Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie w kontrze do formatowania przez siły zewnętrzne. Konstruktywną alternatywę (bez obciążeń kolonializmem, rasizmem itp.) zarówno dla Zachodu jak i „rosyjskiego świata”. Tarczą i mieczem w wojnie o narrację. Naszą latarnią na wzburzonym morzu.Dlatego bardzo się cieszę, że deklaracja #TrójkątLubelski spotkała się z pozytywnym odbiorem także na Litwie i Ukrainie. Liczę na to, że przyjdzie czas iż dołączy do niej także Białoruś.

Źródło grafiki ilustrującej artykuł: MSZ.


Niniejsza strona jest utrzymywana z wpłat darczyńców i dzięki wsparciu Patronów.

PayPal

PayPalWsparcie łączy się z szeregiem przywilejów (zależnych od wysokości wpłaty), m.in. wieczystym dostępem do zamkniętej grupy dyskusyjnej, wglądem do sekcji premium i upominkami. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź TUTAJ.

https://patronite.pl/globalnagra


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *