Artykuł: Turecki świt

Opublikowane przez Filip Dąb-Mirowski w dniu

Zapraszam do lektury najnowszego tekstu, w którym rozbieram na czynniki pierwsze politykę zagraniczną uprawianą przez Turcję.

Dlaczego można ją podzielić na dyplomację wojskową i kulturową? Czemu taktyka ta jest skuteczna? Skąd wynika? Jakie ma przed sobą perspektywy?

Mówiąc w skrócie, wygrany przez Turcję i Azerbejdżan konflikt o Górski Karabach umożliwi budowę unii turańskiej pod przewodnictwem Ankary na terenie Azji Środkowej. To historyczna chwila i warto się nad tym pochylić.

Tekst dostępny TUTAJ.

Podsumowanie:

  • Poza Azerbejdżanem to Turcja jest największym zwycięzcą kolejnej odsłony konfliktu o Górski Karabach. Następuje zmiana geopolitycznego układu sił.
  • Rosja osiąga taktyczny sukces wchodząc do Arcach, ale jej pozycja ulega strategicznemu pogorszeniu, grożącym wypchnięciem jej interesów przez wpływy Ankary.
  • Turecka polityka zagraniczna opiera się na dwóch głównych narzędziach: wojsku i pokrewieństwu kulturowemu. Jak dotąd okazuje się skuteczna.
  • Prawdopodobnie w ciągu następnych dwóch dekad wpływy Ankary zostaną ugruntowane w Azji Środkowej, na Morzu Czarnym i wschodnim M. Śródziemnym czyniąc z niej główną potęgę regionu.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *