Artykuł: Turecki świt
Zapraszam do lektury najnowszego tekstu, w którym rozbieram na czynniki pierwsze politykę zagraniczną uprawianą przez Turcję.
Dlaczego można ją podzielić na dyplomację wojskową i kulturową? Czemu taktyka ta jest skuteczna? Skąd wynika? Jakie ma przed sobą perspektywy?
Mówiąc w skrócie, wygrany przez Turcję i Azerbejdżan konflikt o Górski Karabach umożliwi budowę unii turańskiej pod przewodnictwem Ankary na terenie Azji Środkowej. To historyczna chwila i warto się nad tym pochylić.
Tekst dostępny TUTAJ.
Podsumowanie:
- Poza Azerbejdżanem to Turcja jest największym zwycięzcą kolejnej odsłony konfliktu o Górski Karabach. Następuje zmiana geopolitycznego układu sił.
- Rosja osiąga taktyczny sukces wchodząc do Arcach, ale jej pozycja ulega strategicznemu pogorszeniu, grożącym wypchnięciem jej interesów przez wpływy Ankary.
- Turecka polityka zagraniczna opiera się na dwóch głównych narzędziach: wojsku i pokrewieństwu kulturowemu. Jak dotąd okazuje się skuteczna.
- Prawdopodobnie w ciągu następnych dwóch dekad wpływy Ankary zostaną ugruntowane w Azji Środkowej, na Morzu Czarnym i wschodnim M. Śródziemnym czyniąc z niej główną potęgę regionu.
0 komentarzy