Artykuł: Bitwa o Białoruś

Opublikowane przez Filip Dąb-Mirowski w dniu

Białoruś to w tej chwili najważniejszy kraj w Europie. Od tego co tam się wydarzy w najbliższych tygodniach zależy nie tylko przyszłość samych Białorusinów ale też nas wszystkich.

Podsumowanie treści:
  • Skutki epidemii Covid-19 i pauperyzacja społeczeństwa doprowadziły do eksplozji politycznej aktywności Białorusinów o niespodziewanej intensywności.
  • Działania A. Łukaszenki wbrew jego woli wynoszą do roli głównej opozycjonistki niepozorną amatorkę – S. Chichanouską. Osobę daleką od polityki, przez to autentyczną i szybko zdobywającą poparcie.
  • Przyciśnięty przez Moskwę białoruski dyktator, szuka sposobu na zachowanie władzy w neutralności popartej przez USA i Chiny oraz tworzonej legendzie obrońcy niepodległości (temu służyć miało aresztowanie „wagnerowców”). Możliwe zerwanie umowy ZBiR – to niebezpieczna gra.
  • O przyszłości kraju zdecydują ostatecznie sami Białorusini, choć nie sposób dzisiaj przewidzieć jaka ona będzie.
  • To wybór cywilizacyjny, w którym istotną rolę pełni atrakcyjność Polski i wpływ jej miękkiej siły na region. Musimy bardzo uważać by tego nie zaprzepaścić. Dzięki temu niezależnie od wyniku wyborów, Białorusini będą mentalnie bliżej Warszawy niż Moskwy.

Zapraszam do LEKTURY.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *