Artykuł: 2020: Nowa era.

Opublikowane przez Filip Dąb-Mirowski w dniu

Rok 2020 zdominuje powszechna, ostra walka o partykularne interesy wszystkich ze wszystkimi i tworzenie doraźnych sojuszy idących czasem w poprzek dotychczasowej logice. Na to nałożą się kwestie gospodarcze i niepokoje społeczne, destabilizujące wewnętrznie wszystkich bez wyjątku. Będzie to pierwszy rok, w którym zaczniemy poznawać nowy kształt świata.

Zapraszam do przeczytania pełnej wersji mojej prognozy na nowy rok. Zamieściłem w niej dużo informacji, dorzuciłem kilka ciekawych grafik i materiałów. Poniżej wersja wybitnie skrócona.

_________________________________

Najważniejsze tezy na rok 2020

*Trendy globalne*
1. GOSPODARKA (ryzyko krachu finansowego, widmo recesji)
2. KONFLIKT USA-CHINY (walka o dominację w przestrzeni, o nowy podział świata – bardziej materialna i brutalna niż wcześniej)
3. REWOLTY SPOŁECZNE (proliferacja protestów z potencjałem rewolucyjnym)

*Sytuacja MOCARSTW*

USA – destabilizacja wewnętrzna (polityka, wybory), dalsza konsolidacja sojuszników (nowe umowy handlowe, zrywanie starych relacji i określanie nowych zasad współpracy), możliwa pozorna normalizacja z Chinami, konsolidacja sił zbrojnych (częściowe wycofanie, duża rotacja między teatrami działań i państwami) i własnej (bliskiej) przestrzeni.

CHINY – mętna sytuacja gospodarcza (#1 utrzymanie wzrostu za wszelką cenę), siłowe zdominowanie sąsiedztwa (Wietnam, M. Południowochińskie,Tajwan) i militaryzacja wysuniętej obecności, rozbudowa wpływów Azja Centralna, Bliski Wschód i Europa w sposób bardziej agresywny niż dotychczas (więcej kija, mniej marchewki).

ROSJA – odcięcie kraju od świata (GLONASS-K2, RuNET, SPFS), a po zakończeniu tego procesu oraz budowy NS2 i TS, agresywne interweniowanie w całym limitrofie. Priorytetem podporządkowanie Białorusi (od tego zależy los Ukrainy). Dalsze: Południowy Kaukaz, Azja Centralna, Bliski Wschód. Cisza przed burzą na początku roku, później wojna dyfuzyjna na całego.

Wydarzenia Regionalne:

M. Śródziemne i Cypr – możliwy konflikt morski wokół wyspy, efekty uboczne: wojna w Libii, problemy gospodarcze państw regionu, migracja do Europy, izolacja Turcji (zamknięcie baz NATO, ew. czasowa blokada Bosforu), wzmocnienie sojuszu turecko-rosyjskiego.

Liban, Syria, Irak – pacyfikacja p. Idlib i w efekcie napływ terrorystów do Europy (ponowny wzrost zagrożenia zamachami). Rewolta w Iraku i konflikt zastępczy tamże. Potencjał eskalacji w wielką panarabską wojnę, zupełnie nowy etap destabilizacji całego B. Wschodu z uwagi na bierną postawę USA (wycofanie).

Iran i Arabia Saudyjska – jądro wszystkich konfliktów w regionie. W razie ostatecznego zdominowania Iraku przez Teheran i porzucenia sojuszników przez USA, KSA może zostać osaczona poprzez zamknięcie dróg eksportu surowców (Ormuz, ataki na instalacje z ter. Iraku), a to doprowadzi do upokorzenia, możliwego przewrotu pałacowego (po śmierci króla Salmana). Efekt uboczny: nerwowa reakcja wojskowa Izraela, który w rezultacie sam może zostać zaatakowany.

Indie i Pakistan – potencjał eskalacji konfliktu o Kaszmir, także w wyniku pozytywnego zakończenia negocjacji pokojowych w Afganistanie. Osią rywalizacja USA z Chinami o trasy przebiegu NJS.

Sahel – dżihad w Mali, Burkina Faso, Nigru, Nigerii i Czadu. Lokalne armie i rządy są zbyt słabe by poradzić sobie z zagrożeniem. Duży potencjał eskalacyjny i w rezultacie ogromna fala migracyjna.

Unia Europejska – pogrążona w wewnętrznych problemach. Gospodarka, reforma wspólnoty i szukanie stabilizacji. Możliwe bankructwo południa kontynentu i alienacja Europy Centralnej i Wschodniej. Sytuację skomplikować mogą zamachy terrorystyczne, klęski żywiołowe (np: powodzie) i rewolty społeczne. Dodatkowo wszystkie mocarstwa grać będą na podział Unii poddając ją dużej presji. Efekty uboczne: zaniedbanie Bałkanów i oddanie ich w obcą strefę wpływów. Problemy związane z potencjalnym rozpadem Zjednoczonego Królestwa.

Europa Wschodnia – gra o zachowanie niezależności Białorusi, presja na państwa bałtyckie, Ukrainę i Polskę. Ta ostatnia w centrum wojny dyfuzyjnej (poniżej progu wojny kinetycznej). USA budujące przeciwwagę surowcową.

Więcej informacji w ARTYKULE.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *