Podsumowanie 2019

Opublikowane przez Filip Dąb-Mirowski w dniu

Szanowni,

koniec roku skłania mnie do zrobienia małego podsumowania.

Od stycznia 2019 opublikowałem na Globalnej Grze 28 długich artykułów (nie licząc drobniejszych postów i audycji), przy czym do końca roku planuję jeszcze podbić ten wynik. Jest nieźle (w 2018 było zaledwie 20), choć trochę zabrakło do oczekiwanej formuły 3 publikacji w miesiącu (poziom ten osiągnąłem jedynie w co drugim). To nadal ok. 300 stron tekstu, przy czym pojedyncze nagrania czy artykuły publikowane były jedynie w wersji dla Patronów, a jeden tekst publicystyczny napisałem na zlecenie (mam nadzieję, że przeczytacie go jeszcze w tym roku).

W lutym ruszyła opcja wsparcia mnie przez Patronite, później dodałem do tego możliwość wpłaty przez PayPal i bezpośrednio na konto. Od tamtej chwili do dzisiaj wsparły mnie 22 osoby na łączną kwotę ok. *1500 zł* za co

BARDZO WAM DZIĘKUJĘ.

Czasem wrzucacie mi po piątaku, czasem więcej, pojedynczo lub na kilka miesięcy naprzód. Często piszecie mi też w wiadomościach, że coś Wam się szczególnie podobało, albo po prostu dziękujecie za włożoną pracę. Jestem za to nieustannie wdzięczny. Nie zliczę razy, kiedy pytam siebie po co to robisz, głupku? Wtedy ktoś z Was daje mi kopa do dalszego działania. To dzięki temu wziąłem się za nagrywanie i staram się dalej rozwijać moją publicystykę. Jest kasa na zapłacenie za serwer i domenę.

Napisanie przeciętnego tekstu zajmuje mi ok. 12 godzin podzielonych na 3-4 dni. Czasem dłużej, bo muszę mieć na to czas, a ten nie zawsze jest dostępny (przeważnie to godziny, w których powinienem, bo ja wiem, oglądać seriale leżąc na kanapie, czyli 21-23 albo dłużej). Zawsze jest tak samo, nawet jeśli znam temat, zbieram materiały i weryfikuję ich aktualność. Robię plan artykułu, o czym chcę powiedzieć, po czym piszę i wpadam na wątki poboczne, które dodaję bo chcę przedstawić pełniejszy obraz. Później czytam kilka razy i poprawiam. Nagranie podcastu to co najmniej 3-4 godziny pracy (nagranie plus odsłuchanie i edycja, kompilacja i wstawienie). Jeśli doliczyć tego pracę administracyjną na Globalną Grę poświęcam w miesiącu ok. 40 godzin. Nie liczę czasu potrzebnego na monitorowanie wydarzeń i źródeł otwartych.

Staram się sukcesywnie poprawiać warsztat. Dawać lepsze źródła, poprawiać czytelność na stronie (niedawno przeszła lifting), poświęcać więcej energii na korektę (tak, przecinki!). Założyłem konto na Twitterze i kanał YouTube. Powoli zacznę wprowadzać autorskie infografiki. W tym roku dodałem nie tylko audycje, ale też podsumowania na początku tekstu, podział tematyczny na stronie wg regionów (to już ~80 pozycji), a ostatnio testuję też wstawianie spisu treści przy dłuższych formach. Co by nie mówić, gdy patrzę na poziom z 2017 roku, to widzę znaczny postęp i chyba Wy też.

Od początku roku liczba polubień fanpage’a zwiększyła się z 2600 do 4600 osób (5000 obserwujących). Najpoczytniejszym tekstem okazał się „Przyjaciele przyjaciół” o warszawskiej konferencji bliskowschodniej, z zasięgiem 21.300. Na drugim miejscu praktycznie ex aequo „Niebezpieczny stan” o Hongkongu (21.200), następnie „Smok mówi: NIE!” o coming out Chin (20.700). To wspaniały wynik bo odkąd Facebook zaczął ciąć zasięgi, naprawdę bardzo ciężko jest przecisnąć się do większej liczby odbiorców. W wielu wypadkach robicie to sami, udostępniając treści na grupach i forach internetowych lub wśród znajomych. Dzięki, róbcie tak nadal. Chyba temu zawdzięczać mogę zainteresowanie przeradzające się we współpracę tak dla mnie nieoczekiwaną jak np.: tegoroczny patronat nad konferencją naukową na UMCS w Lublinie.

Jeszcze raz dziękuję za to, że jesteście! Następny rok – 2020 – zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Będzie o czym pisać.

i pamiętajcie o linkach:
_______________________
https://globalnagra.pl/
https://twitter.com/FilippDM
https://www.youtube.com/channel/UCXgCdGHI2agVOfNi4zk6-4g
https://patronite.pl/GlobalnaGra
https://globalnagra.pl/wsparcie/


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *