Raport z Hongkongu – część #2

Opublikowane przez Filip Dąb-Mirowski w dniu

W Hongkongu trwa kolejna fala społecznych protestów. Nastroje ulegają radykalizacji, tym większej, im bliżej do okrągłej, siedemdziesiątej rocznicy założenia Chińskiej Republiki Ludowej. Pekin chciałby za wszelką cenę aby obchody odbyły się bez zakłóceń, stały się demonstracją siły, tak militarnej  jak i politycznej. Hongkongersi wręcz przeciwnie, chcą wykorzystać okazję do podkreślenia swojej odrębności i braku zgody na chińską dominację.

Co z tego wyniknie naprawdę trudno zgadnąć.

Dlatego polecam nasz nowy (aut. Paweł Żentała) wywiad z kolejnym uczestnikiem manifestacji. Inaczej niż w poprzedniej części, gdy rozmówcą był młody chłopak, rozmawiamy ze statecznym czterdziestokilkulatkiem, który na świat patrzy już z życiową mądrością dojrzałego mężczyzny. Ze smutnym, trzeźwym realizmem człowieka niesionego wydarzeniami ku gorzkiemu finałowi.

Jest w tym tekście wiele melancholii, ale też twardego, ponurego uporu, w którym nadzieja przeplata się z desperacją.

Wywiad ten powinien być szczególnie fascynujący dla Polaków, których doświadczenie historyczne pozwala na znalezienie wielu podobieństw w walce znacznej części społeczeństwa o, jak wydają się wierzyć, lepszą przyszłość.

Gorąco zahęcamy do lektury!

(english version here)


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *